Mülk yönetimi kavramı, ülkemizde henüz pek bilinmemesine karşın Avrupa’da yıllardır varlığını sürdüren oturmuş bir sistem. Hatta bu konuda birçok profesyonel firma ve mülk yönetimi üzerine geliştirilmiş online uygulamalar hizmet vermektedir. İngilizce karşılığı ‘Property Management’ olan Mülk Yönetimi, günümüz şartlarının getirdiği iş yükü ile giderek sırtımızda bir yük oluşturmaya başladı. Hele ki bu durum farklı yerlerde ikamet eden mülk sahipleri için çekilmez bir hal aldı. Bu noktada duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda mülk yönetimi hizmet sektörü oluştu.

Mülk yönetimi hizmeti kısaca; bir gayrimenkulün, bir emlak uzmanı tarafından mülk sahibi yerine vekaleten yönetilmesi olarak tanımlanabilir. Mülkün günlük yönetim işlerinden sorumlu olan emlak uzmanı, mülk sahibi ile kiracılar arasında çok yönlü bir kanal işlevi görmektedir.

Mülk yönetiminin site yönetimi ile benzer görünmesine karşın temeldeki farkları hizmet verdikleri alanlar. Site yönetimi ortak kullanılan alanlar, apartman giderleri, aidatlar ve site düzeninden sorumluyken mülk yöneticisi ise bağımsız bölümlerin kiralanması ve yönetim süreçleri ile ilgilidir. Kiralama, bakım,onarım ve tadilat, sigorta, vergi ve tasarruf da dahil olmak üzere mülklerin yaşam döngüsünü yönetmek için gerekli olan iş gücünü sağlamak da görev tanımları arasındadır. Mülk sahibi adına sözleşme şartları oluşturmak veya gayrimenkule ait herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında çözüm üretmek gibi birçok destek sunmaktadır.

Birçok gelişmiş ülkede sistemini oturtan mülk yönetimi hizmeti, ülkemizde de son yıllarda inşaat sektörünün hız kazanması ile ihtiyaç olarak görülmeye başlanmıştır. Gayrimenkul yatırımcılarının birden fazla mülke sahip olması ve farklı şehirlerde yapılan konut yatırımının artması gibi durumlar mülk sahiplerinin mülk yönetimi hizmeti taleplerini bu doğrultuda artırmıştır.

Rentido, bu ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirdiği teknoloji ile kiralama süreçlerini kolaylaştırmakta ve her bir adımı daha güvenilir kılmaktadır. Mülk sahibini, mülk yöneticileri ile aynı platformda buluşturan Rentido, mülk sahibine mülkünü kolayca yönetebilme kolaylığı sağlarken aynı zamanda bir mülk yöneticisi seçerek profesyonel mülk yönetim hizmeti alabilme imkanını da sağlıyor.