Mülk Yönetimi Nedir?

0

Mülk yönetimi kısaca; bir gayrimenkulün, bir emlak uzmanı tarafından  mülk sahibi yerine vekaleten yönetilerek mülk ile ilgili her türlü işlemin gerçekleştirilmesini sağlayan bir kavramdır. Bu hizmeti ücret karşılığı yapan emlak uzmanına ise mülk yöneticisi denir. Mülk yönetimi konusunda uzmanlaşmış bir mülk yöneticisinin hedefi ise  yatırım amaçlı edinilmiş gayrimenkulleri mülk sahibi için en karlı hale getirmektir.

Özellikle pasif gelir elde etmek isteyen ve zamanı olmayan mülk sahipleri mülk yönetimi hizmetine ihtiyaç duymaktadır. Gayrimenkul yatırımının değerini korumak için verilen mülk yönetimi hizmeti tam da bu noktada devreye girer. Mülk yöneticisi bu hizmet kapsamında mülk sahibi yerine tüm kiralama süreçlerini takip eder, günlük operasyon işlerini sürdürür ve  kiracının tüm sorunlarıyla ilgilenir.  Mülk için gerekli olan yaşam döngüsünü yöneten mülk yöneticisi mülk sahibine bu hizmetleri profesyonel olarak vermektedir. Görevleri arasında ise düzenli olarak kira ödemesi takibi, mülkün periyodik olarak bakımının yapılması gibi hizmetler bulunur.

İlgili İçerik  Mülk Yöneticisi Kimdir, Görevleri Nelerdir?

Mülk yönetimi kavramı, Türkiye’de henüz pek bilinmemesine karşın Avrupa’da yıllardır varlığını sürdüren oturmuş bir sistemdir.. Çoğu gelişmiş ülkede büyük bir pazarı olan mülk yönetimi, ülkemizde de son yıllarda inşaat sektörünün hız kazanması ile ihtiyaç olarak görülmeye başlanmıştır. Gayrimenkul yatırımcılarının birden fazla mülke sahip olması veya farklı şehirlerdeki yatırımlarının artması mülk yönetimi hizmetine olan talebi de bu doğrultuda artırmıştır.

Mülk yönetiminin site yönetimi ile benzer görünmesine karşın temeldeki farkları hizmet verdikleri alanlardır. Site yönetimi, ortak kullanılan alanlar, apartman giderleri, aidatlar ve site düzeninden sorumluyken mülk yönetimi ise bağımsız bölümlerin kiralanması ve yönetim süreçleri ile ilgilidir.

Rentido, geliştirdiği teknoloji sayesinde mülk yöneticilerini mülk sahipleri ve kiracılarla ortak online bir platformda buluşturuyor. Böylece mülk yöneticileri bir mülk özelinde tüm mülk yönetimi hizmetlerini kolayca verebilme imkanı buluyor. Portföyündeki mülklerin mülk sahipleri için takibini sağlayarak profesyonelce mülk yönetimi hizmeti verebiliyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here