Koronavirüs Nedeniyle Kirasını Ödeyemeyenlerin Hakları Neler?

0
Koronavirüs Nedeniyle Kirasını Ödeyemeyenlerin Hakları Nelerdir?

Dünyada hızla yayılan koronavirüs salgını ülkemizde de toplum sağlığını ciddi oranda etkiledi. Salgının başlamasıyla birlikte çalışma hayatı olumsuz etkilendi ve beraberinde işini kaybeden, ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan vatandaşlar kirasını ödeyemeyecek duruma geldi. Kirasını ödeyemeyen kiracılar bu durumda neler yapabilecekleri, ne gibi haklara sahip oldukları ve nerelere başvuracakları konusunda cevap aramaya başladılar.

İlk defa karşılaşılan bir durum olması sebebiyle COVİD-19 virüsünün henüz güncel hukukta bir kabul ya da emsal kararı bulunmuyor. Ancak Yargıtay kararlarında tarafların kontrol edemeyeceği bir durumdan kaynaklanan ve sözleşmenin ifasını imkânsız hale getiren bir olay mücbir sebep olarak kabul edilmektedir. 

Kirasını ödemeyen kiracıların ilk olarak, salgından etkilendiğini ve kirayı ödeyemeyeceğini kira sözleşmesinde öngörülen şekilde ev sahiplerine bildirmeleri gerekiyor. Düzenlemeden de anlaşılacağı üzere ev sahibine bildirimde bulunan kiracıların talep edebileceği iki hakkı var. Bunlardan ilki sözleşmenin uyarlanmasını talep hakkıdır. Şöyle ki kiracı, salgın dönemi nedeniyle ortaya çıkan olumsuz koşulların devam ettiği süre için kira bedelinin yeniden belirlenmesini talep edebilir. Talep hakkını kirayı eksik ödeyip mal sahibi eksik ödenen kiralara dair hukuki süreç başlattığında mahkemede kullanabilir.Ya da kiralarını tam ödeyerek ‘mücbir sebep nedeniyle haklarımı saklı tutuyorum’ diyebilir. Geriye dönük olarak ödemiş olduğu bu fazla bedellerin iadesini talep edebilir. Kiracının ikinci hakkı ise, borcunu hiç ödeyemeyecek durumda olanlar için kira sözleşmesinin fesih hakkının kullanılmasıdır.

Geçtiğimiz aylarda iş yeri kiracılarını koruyan önemli bir düzenleme getirilmiş ve 1 Mart tarihinden 30 Haziran tarihine kadar iş yeri kira bedelinin ödenememesi halinde kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacağı kararı alınmıştı.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here