Kira Artışı Oranı Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır?

0
Kira artış oranı nasıl ve neye göre hesaplanır?

Kiracılar ve ev sahipleri için sözleşme yaptıktan sonra 1 yıl boyunca kira artışı gibi bir durum olmasa da bir yılın sonunda kiracının evi veya gayrimenkulü kiralamaya devam etmek istemesi durumunda kira artışı yapılmasını şart koşar. Yılda bir kere gerçekleştirilen kira artışı kira sözleşmesinin yapıldığı ayda gerçekleştirildiğinden her ay için kira artış oranı farklı olabilmektedir. Bu anlamda kiracı ve ev sahiplerinin sözleşme yenileme işlemi öncesinde en çok merak ettiği konulardan biri de bu ay kira artışı ne kadar olur.

Ev sahiplerinin her ay gerçekleştirdikleri kira artışlarının oranının belirlenmesi ve doğru hesaplamaların yapılması oldukça önemlidir. Kiracı bütçesini doğrudan etkileyen söz konusu durum bazen kiracının sözleşme yenilemekten vazgeçmesine dahi neden olabilir. Peki, aylık kira artış oranı nasıl belirlenir?

Kira artış oranları milyonlarca ev sahibi ve kiracının yıl boyunca merakla beklediği değerlerdir. Kiracılar için ekstra yapılacak harcama ev sahipleri için de ekstra gelir anlamlarına gelen bu artış oranlarının nasıl belirlendiği ve neye göre hesaplandığı merak konusudur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranlarının açıklanması ile hesaplanan söz konusu oranlar hem yıllık hem de aylık bazda belirlenir. Bu sayede kira artışı yapacak olan ev sahipleri kira oranına ne kadarlık bir artış uygulanacağını anlar.

TÜİK tarafından açıklanan verilerde hesaplamada baz alınan aylık değişim oranından ziyade yıllık orandır. Yani Ocak ayında 1,5 olarak gerçekleşen (TÜFE) kira artış oranını doğrudan etkilemez. Burada önemli olan 12 aylık ortalama veridir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse;

Mevcut Kira: 2.000 TL

12 Aylık TÜFE: %14,5

Yukarıdaki veriler ışığında aylık kira artış oranı ile yapılacak hesaplamada kiracının ödemesi gereken kira bedeli 290 TL artışla 2.290 TL olur. Bu orandaki değişiklik kiranın ne kadar değişeceğini belirler.

Kira Artışında Hangi Veri Baz Alınır?

Ev sahipleri ve kiracıların neyi baz alarak kira artışı yapacakları kadar hangi ayın verisini dikkate alacakları da önemlidir. Bu kapsamda sözleşmesini Haziran ayında gerçekleştiren kiracı ile ev sahibinin sözleşme yenilemesini yine Haziran ayında yapacağı tahmin edilir. Böylesi bir durumda TÜİK tarafından Haziran ayında açıklanan 12 aylık TÜFE verisi baz alınmalıdır. Böylece aylık kira artışı hesaplaması doğru bir şekilde gerçekleştirilir.

Bu bilgiler doğrultusunda anlaşılmaktadır ki aylık kira artış oranları konusunda yapılan hatalar ev sahipleri ve kiracılar için maddi zararlara neden olabilmektedir. Bu anlamda her ayın doğru kira artış oranlarına ulaşmak hem ev sahipleri hem de kiracılar açısından oldukça önemlidir. Bu zararları ortadan kaldırmak ve kira konusunda doğru hesaplamalar gerçekleştirmek için Rentido’nun her ay düzenli olarak kaleme aldığı kira artış oranı haberlerini yakından takip edebilirsiniz. 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here