Daha İyi Bir Mülk Yöneticisi Olmak İçin 6 İpucu

0
Daha iyi bir mülk yöneticisi olmak için 6 ipucu

Mülk yöneticiliği, kendi işinizin sahibi olmanız, gününüzü kendiniz planlamanız ve yüksek gelir potansiyeli ile oldukça çekici bir meslektir. Tüm mesleklerde olduğu gibi mülk yöneticiliğinde de başarılı ve başarısız örnekler mutlaka karşınıza çıkacaktır. Başarının tesadüf olmadığını bilen siz mülk yöneticileri için bu yazımızda daha başarılı bir mülk yöneticisi olmanın 6 ipucunu paylaşacağız.

Günlük Aksiyon Planınızı Hazırlayın

Klasik bir tavsiye gibi gözükse de kastedilen, aklınızda yapacağınız üstünkörü bir plan değil. Denediğinizde, iyi planlanmış ve plana göre yaşanmış bir günün ne kadar verimli olduğuna siz de inanamayacaksınız. Çünkü rotasını bilmeyen bir yelkenliye hiçbir rüzgâr yardım edemez.

Öncelikle genel bir yapılacaklar listesi yapmalısınız. Önemli olan yapılacaklar listesinin uzunluğu değil, günlük olarak yapabileceğiniz kadarını günlük listenize almaktır.

Bu listeyi bir gece önceden ya da sabahın çok çok erken saatlerinde hazırlamalısınız. Günlük planınızda öğlen yemeği zamanı, mülk sunumu randevuları, keşif zamanı… gibi tüm ayrıntılar saat saat planlanmalı.

İş Ortakları ile Etkin Bilgi Akışı

İş ortakları ya da mülk yöneticisi gruplarınız ile iyi ve etkin bir iletişim kurmak çok önemlidir.

Örneğin; sizin saatlerinizi ayırarak yapacağınız bir çalışmayı belki de başka biri hazırlamış olabilir, sizin bilmediğiniz çözümsüz problemleri olan bir mülk için belki de boşuna vaktinizi harcayacak olabilirsiniz veya sizin yönettiğiniz bir mülkün ideal kiracısı ekipteki başka bir mülk yöneticisinin portföyünde olabilir.

Yapılan ekip toplantılarına katılım, sosyal medya ve WhatsApp gruplarında aktif iletişim sizin işlerinizi tahmininizden daha da çok hızlandıracaktır.

Müşterileriniz İle Sağlıklı İletişim

Yoğun ve koşturmaca ile geçen günler, cevaplanamayan çağrılar ve dönülemeyen mesajlar ile son bulmaya mahkumdur. Bir müşteri için ise en kötü intiba size ulaşamamasıdır. Müsait olmamanız tabi ki mazur görülebilir ama en kısa zamanda cevapsız çağrılara dönmeli, mesajlara mutlaka cevap vermelisiniz.

Müşterileriniz ile güvene dayalı, kesintisiz bir iletişim kurabilirseniz sadık müşterileriniz ile özenilecek bir portföy oluşturmanız işten bile değil.

İşinizin Ehli Olun

Mülk yöneticisi olarak mülk sahibi ve kiracıların sizden beklentisi sorularının cevaplarının sizde bulunmasıdır. Kiralanacak mülk ile ilgili çevre, ulaşım, tesisat hatta komşuluk ile ilgili soruların muhatabı sizsiniz. Ayrıca kanun ve düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmanız sizi daha güvenilir yapacaktır. Bir problem ile karşılaştıklarında size danışacak, kafalarındaki soru işaretlerini size soracaklardır. Sorulara vereceğiniz kendinden emin ve tatmin edici her cevap sizi sonuca çok daha yaklaştıracaktır.

Gülümseyin

Her gününüz harika geçmek zorunda değil ve maalesef geçmiyor da. Biliyoruz ki mülk yöneticiliği bazen gerçekten insanı çileden çıkarabiliyor. İşinizin ana maddesi mülk olsa da, asıl işiniz insan ilişki yönetimi. Bu nedenle derin bir nefes alın ve gülümsemenizi yüzünüzden asla eksik etmeyin. Gerçek ve içten bir gülümsemenin insanlar üzerindeki etkisini ise asla hafife almayın.

Yeni Teknoloji ve Yeni Fırsatlara Açık Olmak

Rentido tam da bu başlık altında karşımıza çıkıyor. Sizlere yepyeni bir deneyim sunuyor. Mülk sahibi ve kiracı adaylarınızı sistem üzerinden yönetebiliyor, kiralama komisyonuna ek olarak düzenli gelir elde edebiliyor, potansiyel kiracılarınızı bulabiliyor, kira sözleşmelerinizi bile sistem üzerinden kolayca yapabiliyorsunuz.

Teknolojiye bir tabu değil, işinizi kolaylaştıran bir iş ortağı olarak bakarsanız zamandan ve iş gücünden tasarruf, gelirde de artış beraberinde gelecektir. Henüz üye olmadıysanız, hemen üye olmak için tıklayın.

Sosyal medyada aktif rol almak, başarı hikayelerinizi paylaşmak, toplulukları takip etmek ve aktif olmak sizin için tahmininizden daha faydalı olacaktır. Sizi motive edecek ve başarıya giden yolda size eşlik edecek ipuçlarını, emlak sektörü haberlerini, yaşanmış başarı hikayeleri ve daha fazlası için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

 

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here