Haziran Ayı Kira Artış Oranı Ne Kadar?

0
Haziran ayı kira zam oranı ne kadar?

Kira sözleşmesi Haziran ayında yenilenecek olan kiracılar kira zammının ne kadar olacağını merak ediyordu. Haziran ayı kira artış oranı ne kadar? Sorusu TÜİK tarafından enflasyon oranlarının paylaşılmasıyla netlik kazandı. Kira artış hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları TÜİK tarafından açıklandı.İşte Haziran ayı kira artış oranı hakkında merak edilenler. 

2020 yılı Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla bu ay kiralara yapılacak artış oranı belli oldu. Mayıs ayı TÜFE’nin 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Haziran ayı için yüzde 12,10 oldu.Böylece Haziran ayında kiralara yapılacak kira zam oranı yüzde 12,10 olacak.

Açıklanan bu rakam ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek tavan zam oranıdır.Taraflar arasında karşılıklı anlaşma ile bu oranı aşmayacak şekilde daha düşük bir tutarda kira zammı ile uzlaşma sağlanabilir. Buradaki yasal kriter tarafların karşılıklı anlaşma ile yasal sınır olarak belirlenen 12 aylık TÜFE rakamını aşmadan zam yapmalarıdır.

İlgili İçerik  Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Açıklandı

Haziran 2020 Resmi Kira Oranı Hesaplama

Mevcut kira bedeli: 1000 TL

TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2020 Kira Artış Oranı: 12,10

Zam bedeli: 121 TL

Zamlı kira bedeli: 1.121 TL

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here