Gayrimenkul Sektörünün Türkiye’deki Gizli Potansiyeli Mülk Yönetimi

0
Gayrimenkul Sektörünün Türkiye’deki Gizli Potansiyeli 'Mülk Yönetimi'

Gayrimenkul sektörü ile ilgileniyorsanız mutlaka dünyada yaygın olan ve çok kazandıran mülk yöneticiliği mesleğini duymuşsunuzdur. Amerika ve Avrupa’daki sektör hacminin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’de henüz yeni gelişen mülk yönetim hizmeti gayrimenkul sektörü için büyük bir fırsat sunuyor.

Dünya’da Mülk Yönetimi

Nisan 2019 verilerine göre ABD gayrimenkul sektöründe 281.345 mülk yönetim şirketi ile 844.000 mülk yöneticisi istihdam ediliyor. ABD’deki bu mülk yöneticilerinin elde ettiği gelir ise toplamda 75 milyar dolara ulaşmıştır. Bu da ortalamada mülk yöneticisi başına 90 bin dolara yakın bir gelir anlamına gelir.

Avrupa’da da mülk yönetim sektörü ve mülk yöneticisi kazançları benzer seviyededir. İngiltere’de bir mülk yöneticisi ortalamada 54 bin dolar kazanıyor. Eğer emlak yatırım desteğini de beraberinde veriyorsa bu rakam 76 bin dolara kadar çıkıyor. İngiltere ve Galler’de toplam 8.704 mülk yönetim şirketi bulunduğu tahmin ediliyor. Bu da bu şirketlerde ve bağımsız hizmet veren mülk yöneticilerini de düşünürsek 20.000’ in üzerinde mülk yöneticisinin istihdam edildiğini söyleyebiliriz.

İlgili İçerik  Mülk Yönetimi Nedir?

Türkiye’de Mülk Yönetimi

Türkiye’de gayrimenkul en güvenli yatırım aracı olarak görülür. Kültürel olarak diğer yatırım araçlarına göre gayrimenkul yatırımı her zaman Türk yatırımcılarının ilk tercihi olmuştur. Üstelik ülkemizde yasal düzenlemelerinde etkisi ile yabancılara konut satışı da her geçen yıl artıyor.

Hal böyle olunca gayrimenkul yatırımcısı her zaman bölgeye hakim, günlük işlerden sorumlu, kendi adına kiralama ve sonrasında tüm süreçleri yönetebilecek bir mülk yöneticisi arıyor.

Son 15 yılda katlanarak artan kiracı sayısı 2018 TÜİK verilerine göre %28,5 ‘e kadar yükseldi. Toplamda ise Türkiye’den 6,7 milyon mülk kirada bulunuyor. Son 10 yılda satın alınan mülk sayısı ise yılda 400 binden yılda 1 milyon 400 bine yükseldi. Kiralık hane ve yatırım amaçlı edinilen mülklerin sayısının her geçen gün yükselmesi, giderek mülk yönetimi hizmetine olan talebi de arttırıyor.

Gelişen teknoloji ve gayrimenkul yatırımında mesafelerin ortadan kalkması ile beraber değişen ve gelişen mülk yönetimi, pazara yeni girmek isteyen mülk yöneticisi adaylarına düzenli ve yüksek kazanç imkanı sunuyor.

Türkiye’deki öncü mülk yöneticilerinden biri olarak bu büyük ve henüz gelişmekte olan piyasadan payınıza düşeni almanın tam zamanı!

Türkiye’nin ilk mülk yönetimi online platformu Rentido mülk yöneticilerinin mülklerini kolay ve online olarak yönetmelerine imkan sağlıyor. Hemen sen de mülk yöneticisi olmak için Rentido’ya üye ol.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here